Saturday, November 23, 2013

IKT tunnikava

Õppeaine: Loodusõpetus
Tunni teema: Kuidas olla terve?
Aeg: 5. november                                         Klass: 2. klass
Üliõpilase nimi(ed): Johanna Sooba, Marianne Koitla
Eesmärgid:
*Innustada lapsi sõpralikult koos töötama.
*Anda lastele võimalus ning vajadusel juhendada neid oma arvamuse põhjendamisel.
 *Anda võimalus ning julgustada lapsi klassi ees esinema.
*Õpetada lastele põhitõdesid tervislikust eluviisist.
*Õpetada lastel haiguste ravimise võimalusi.
*Tutvustada lastele erinevaid ravimtaimi.
*Õpetada lastele joonisfilmi olemust ning seda, et filmides on tihti palju ebareaalset.

Õpiväljundid:
*Kogeb tahvelarvuti kasutamist.
*Julgeb klassi ees esineda.
*Teab, kuidas olla terve (tervislik eluviis).
*Teab, et on palju erinevaid viise haiguste ravimiseks.
*Teab, mis on joonisfilm.
*Oskab nimetada 5 erinevat ravimtaime ning neid ka pildilt ära tunda.
*Teab, et filmides pole kõik asjad reaalsed.

Tunni käik:

Tunni osad, struktuuri elemendid
Käsitletavad aineosad ja teemad, põhimõisted ning nende edastamiseks kasutatavad meetodid ja tööviisid; abi- ja näitvahendid, lisamaterjalid; hindamine; lõiming ja läbivad teemad  jne
Tegevuse eesmärk
I Ettevalmistus põhiosaks
* tunni organiseerimine
* tähelepanu haaramine
* eesmärgi teatamine
* eelneva kordamine/teadmiste aktiveerimine teemast lähtuvalt
Tervitan õpilasi ning palun neil istuda.





Teavitan neid, et täna alustame oma tundi kasutades tahvelarvuteid. Igal rühmal on ülesanne koolis ringi käia ning pildistada asju, mis neil seostuvad tervislike eluviisidega või haigustega. Iga rühmal on aega 8 minutit. Selle jooksul tuleb pildistada, valida välja üks parim pilt ning mõelda välja ka põhjendus, miks just see pilt valiti.
Jagan klassis 2-3 õpilase peale tahvelarvuti ning juhendan neid, kuidas see käima panna ning avada kaamera.
Lisan, et lapsed oleksid väga ettevaatlikud koolis tahvelarvutiga ringi käies, sest need on õrnad ja ei tohi kindlasti maha kukkuda. Ütlen õpilastele kellaaja millal nad peaks tagasi olema ning saadan nad ülesannet täitma.
Käin ka ise koolis ringi, et vaadata töö edenemist ning vajadusel juhendada.
Kui lapsed tulevad klassi tagasi, palun igal rühmal tulla üks haaval klassi ette. Rühmast üks näitab tahvelarvutist pilti, käies sellega klassis ringi, et kõik pilti näeksid. Teised rühmakaaslased räägivad, miks nad just selle pildi valisid.
Kui rühm on ära vastanud, palun tahvelarvuti jätta klassi ette lauale. Kui kõik rühmad on ära vastanud, teatan lastele tunni teemad ning lähme edasi tunni põhiosaga.
Alustan tundi rutiinse ning korrapärase tegevusega, et lapsed mõistaksid, et tund on alanud. Nii saan õpilaste tähelepanu.
Lapsed õpivad koos töötama ning näevad kui palju on koolis tegelikult asju, mis viitavad tervislikule eluviisile.
Lapsed õpivad kasutama tahvelarvutit ning planeerima oma aega.




Õpilastel on võimalus küsimusi küsida.
Lapsed näevad kui erinevaid temaatilisi asju leidsid klassikaaslased.
Lapsed õpivad esinema ning üksteist kuulama.

II Põhiosa
* harjutamine, kinnistamine, rakendamine
* jooksev tagasiside
Vaatame lastega slaidi programmi tervislikust eluviisist ning sellest, kuidas haigeks jäämise korral end ravida. Slaidiprogrammi esimeses osas näitan erinevaid pilte tervist edendavatest tegevustest (nt sport, tervislik toitumine jne) ning lasen palju ka õpilastel kommenteerida, mida nad pildil näevad. Küsin ka klassi arvamust, et kui suur osa klassist mingit tegevust regulaarselt harrastab.
Teises slaidiprogrammi osas räägin lastele, et tihti isegi siis kui sa teed sporti, sööd tervislikult ning hoiad oma tervist, võid ikkagi vahest haigeks jääda. Räägime lastega erinevatest haigustest (gripp, peavalu, nohu ja köha jne) ning nende ravimise moodustest (ravimid, tee, puhkamine jne).
Ka selles osas annan palju võimalust rääkida lastel endi kogemustest ning teadmistest.
Lapsed saavad uusi teadmisi, kuidas oma tervist hoida.
Lapsed õpivad välja tooma oma kogemusi ja teadmisi ning neid põhjendama.
Lapsed saavad teada kuidas end ravida haiguste korral.
Lapsed saavad teada, et nii palju kui on erinevaid haigusi on ka erinevaid moodusi nende ravimiseks.
III Tunni kokkuvõte

* eesmärgi saavutatus

Tunni lõpetavas osas räägin, mis asi on joonisfilm ja mis on selle tunnused . Selle illustreerimiseks kasutan  netilehte:  http://et.wikipedia.org/wiki/Animatsioon . Kasutan sealt lehelt palliga näidet, et õpilased saaksid aru, kuidas täpselt animafilmi tehakse.

Tunni põhiosas rääkisime slaidshows, et erinevad teed ja ravimtaimed aitavad haiguste puhul. Näitan lastele animafilmi:” Jussiga looduses 8/8: Juss räägib ravimtaimedest”.  Enne animafilmi näitamist jagan õpilastele töölehed. Töölehtedele peavad õpilased  kirjutama  taimed, millest animafilmis räägitakse. Samuti peavad märkima, mis filmi liigiga on tegu. Kui animafilm on vaadatud, jäävad viimases kaadris ette kõik ravimtaimed, millest oli filmis juttu. Kordame õpilastega üle, mis taimega on tegu ja kuidas seda saab haiguste puhul kasutada. Õpilased saavad täiendada oma töölehte, kui neil on midagi puudu. Samuti räägime läbi, milliseid animafilmi tunnuseid nad nägid, mis oli filmis reaalne ja mis ebareaalne.
Tunni lõpus korjan  töölehed kokku, et need ära parandada ja järgmine tund tagasi anda

Lapsed saavad teadmise animafilmi kohta, et neil oleks lihtsam töölehte täita ja oskasid seda teadmist siduda järgmise tegevusega.
Õpilased kordavad tunnis õpitut. Ravimtaimede üles kirjutamine, aitab need paremini meelde jätta. Õpilased oskavad oma tähelepanu koondada ja vajalikku informatsiooni eristama ebavajalikust.


Õpilased teavad, mis on animafilmi tunnused ning teavad, et seal on palju sellist, mida päris elus olemas ei ole.

No comments:

Post a Comment